AUSTRO Baumaschinen

První akumulátorové překládkové rypadlo od firmy Atlas

První akumulátorové překládkové rypadlo od firmy Atlas

První akumulátorové rypadlo dodáno do Hamburku, Městské kanalizace - výkon 140 KW / 190 PS ze čtyř modulů baterií - doba nabíjení přibližně 1 hodina - celodenní provoz možný - úspora 16 t CO2 během jednoho roku - objednáno druhé rypadlo.

Atlas GmbH, Ganderkesee, se konstrukcí, výrobou a dodávkou prvního akumulátorového překládkového rypadla ATLAS 200 MH accu dostala na špici vývoje. Stroj pro manipulaci s materiálem byl předán Stadtreinigung v Hamburku (SRH). Používá se na recyklačním dvoře Liebigstrasse. ATLAS 200 MH accu má provozní hmotnost 21 t a výkon jeho bateriového pohonu je 140 KW / 190 PS. Při dosahu 10 m je vybaven demoličním drapákem. Kabinu lze zdvihnout až na 5,20 m – úroveň očí řidiče.

Čtyři bateriové moduly místo naftového motoru

Stroj není poháněn vznětovým motorem, ale pohonem čtyř vestavěných bateriových modulů o celkové hmotnosti 900 kg. Pohání hydraulický systém a samotný pohyb stroje. Přitom samozřejmě nevznikají žádné emise. Doba práce s touto kapacitou baterií je přibližně 3-4 hodiny, doba nabíjení přibližně hodinu. Ve skutečnosti to znamená, že pracuje půl dne. Během pauzy se nabije a může pokračovat v práci další půl den. Takže to je nakonec celý pracovní den provozu na baterie, bez nafty.

Skutečný milník vývoje

"Toto je skutečný milník v historii Atlasu." Intenzivní vývojová práce představuje skutečný pokrok, zejména směrem k ekologii. “říká Brahim Stitou, generální ředitel společnosti Atlas GmbH. Na tom má podíl několik lidí, kteří celý projekt koordinovali.  Iniciátor projektu, Thomas Maas (Vedoucí technické služby SRH) kontaktoval regionálního prodejce Atlas Hamburg. Reinhard von der Wehl, výkonný ředitel společnosti Von der Wehl-Gruppe a zejména Nils Schmuck (prodejce stavebních strojů v Atlas Hamburg).  V otázce elektrických komponentů byla navázána spolupráce se společností FRAMO GmbH z Löbichau. Tato společnost má dlouhodobé a rozsáhlé zkušenosti v oblasti elektrického pohonu komunálních vozidel. Tato zkušenost byla využita k plynulé realizaci projektu ATLAS překládkového rypadla.  Inženýři ve společnosti Atlas GmbH pro to vytvořily podmínky, aby byl překládkový stroj ATLAS 200MH s dieselovým pohonem přebudován na stroj s elektro pohonem. To je velký krok ve vývoji.

Inovace v nejlepším slova smyslu

Tak to vidí také Michael Pollmann, státní radní pro životní prostředí, klima, energetiku a zemědělství a vedoucí rady pro úklid města Hamburk. Při předání řekl: „Úklidová služba v Hamburku je známá tím, že je pro využívání různých inovativních cest. S testem elektrického rypadla, společnost opět prokazuje svého průkopnického ducha v oblasti dalšího rozvoje ekologických a na budoucnost orientovaných technologií “.

 Vlastní nabíjecí stanice - stejnosměrný proud

Změnu na ATLAS 200 MH accu nemůžete vidět na první pohled. Čtyři bateriové moduly jsou nainstalovány tam, kde jinak obvykle lze najít vznětový motor. Rozdíl můžete slyšet okamžitě, protože ATLAS 200 MH accu je výrazně tišší při řízení i při práci. Tak řekl profesor Dr. Rüdiger Siechau, generální ředitel SRH, při předání bagru: „To vozidlo je nejen tiché, ale také bez emisí. Každý rok ušetří více než 16 t CO2. Kromě spolehlivé služby splňuje i náš požadavek, aby náš vozový park byl šetrný k životnímu prostředí, a splňoval udržitelný a progresivní vývoj.“ Aby měl 200 MH accu také požadovanou pracovní dobu, byla instalována v dosahu nabíjecí stanice pro stejnosměrný proud. ATLAS 200MH accu lze tedy skutečně dobít během pracovní přestávky, aby mohl být poté opět v nasazení. Aktivní testovací fáze nyní běží a SRH ji již plánuje na konci roku pořídit druhý ATLAS accu stroj.

 

Foto 1: ATLAS 200 MH accu nasazen ve sběrném recyklačním dvoře Hamburk

Foto 2: Předání prvního Atlas 200 MH accu úklidové službě v Hamburku. Brahim Stitou, (výkonný ředitel Atlas GmbH und Gruppe), Prof. Dr. Rüdiger Siechau, výkonný ředitel společnosti SRH), Michael Pollmann (státní radní pro životní prostředí, klima, energetiku a vedoucí zemědělství a dozorčí rady SRH), Holger Lange (výkonný ředitel SRH), Reinhard von der Wehl (ředitel skupiny Von der Wehl Group) zleva doprava.

 

loading